Jak rozwieść się z narcyzem?

Zakończenie małżeństwa nigdy nie jest łatwe, jednak istnieją okoliczności, które sprawiają, że rozwód może być szczególnie trudny. Do takich zalicza się rozstanie z mężczyzną o osobowości narcystycznej. Decyzja o odejściu najczęściej budzi w nim ogromną złość, frustrację i chęć zemsty – i to bez względu na konsekwencje. Dlatego planując rozwód z narcyzem, warto odpowiednio się do tego przygotować.

Kim właściwie jest osoba o cechach narcystycznych? Z psychologicznego punktu widzenia narcyzm oznacza osobowość charakteryzującą się przekonaniem o własnej wielkości. Osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości żyje w poczuciu bycia lepszym i wyjątkowym, a to przeświadczenie o własnej doskonałości często idzie w parze z pogardą wobec mniej wybitnych w odczuciu narcyza jednostek. Tym samym mężczyzna z osobowością narcystyczną ma duży problem z odczuwaniem empatii wobec innych, bez trudu przychodzi mu natomiast upokarzanie lub sprawianie przykrości i bólu najbliższym. Nie ma też z tego powodu wyrzutów sumienia, bo w jego mniemaniu to on jest ofiarą konieczności egzystowania z ludźmi „gorszymi” od siebie, od których wymaga ciągłego podziwu i zainteresowania. Dlatego rozstanie z takim mężczyzną nigdy nie jest proste, bowiem traktuje on chęć odejścia partnerki jako upokorzenie, brak szacunku oraz utratę władzy. Oto, co musisz zrobić, żeby przygotować się na rozwód z narcyzem.

Zbierz dowody przemocy psychicznej

Związek z narcyzem to najczęściej relacja pełna komplikacji – i choć potrafi być bardzo czarujący, to w przypadku, gdy coś nie idzie po jego myśli, szybko pokazuje drugą twarz. Nie musi stosować przemocy fizycznej, ale niestety często swoją ofiarę upokarza słowami, pogardą, czy milczeniem. Wśród wielu kobiet nadal pokutuje przekonanie, że przemoc jest wyłącznie tam, gdzie dochodzi do naruszenia fizycznego kontaktu. Tymczasem oparta na agresji słownej przemoc psychiczna jest równie niebezpieczna, jak ta cielesna. To ona najczęściej odziera nas z godności osobistej i zaniża poczucie własnej wartości. Jeśli w Twoim związku dochodzi do takich sytuacji, wiedz, że to przestępstwo i pamiętaj o zebraniu dowodów przemocy psychicznej, które mogą być później w sądzie kluczowym dokumentem. Już na tym etapie umów się na konsultację z nami – podpowiemy ci, jak dobrze się do tego przygotować. Gromadzenie dowodów może odbywać się na różne sposoby: od nagrań rozmów i kopii wiadomości tekstowych, po zeznania potencjalnych świadków czy – w przypadku przemocy fizycznej – zrobienie obdukcji i zebranie dokumentacji medycznej.

Decyzja o rozwodzie – nie daj się zwieść

Postawiony pod ścianą narcyz nieco łagodnieje. Tak też często dzieje się w sytuacji, gdy partnerka informuje go o złożeniu pozwu rozwodowego do sądu. Zaskoczony zaczyna szukać rozwiązania, które sprawi, że zaczniesz wątpić w słuszność swojej decyzji. Wówczas najpewniej uruchomi swoje czarujące oblicze, zacznie cię chwalić i doceniać, prawić komplementy, proponować wspólne wyjazdy. Pamiętaj jednak, że dla narcyza takie uczucia, jak opiekuńczość czy troska są właściwie obce. Jeśli nagle doświadczasz takich przywilejów z jego strony, wiedz, że to najpewniej gra pozorów, aby osiągnąć cel – zmianę twojej decyzji dotyczącej rozwodu. Jeśli ta taktyka nie poskutkuje, narcyz obierze inną strategię, która pokaże ci, że twoje życie bez niego straci na wartości, bo właściwie wszystko, co masz, zawdzięczasz głównie jemu. Nie daj się jednak przekonać do zmiany decyzji, bo wrócisz do miejsca, w którym zaczęłaś. Pamiętaj też, że mężczyźni z osobowością narcystyczną to doskonali kłamcy, którzy potrafią manipulować faktami. Zamiast zastanawiać się nad słusznością swojej decyzji, poszukaj wsparcia. W Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód służymy nie tylko pomocą prawną, ale i opieką psychologiczną najbardziej doświadczonych terapeutów (zajrzyj do naszej zakładki skuteczna terapia).

Po czym poznać narcyza?

  • twój mąż aranżuje sytuacje, w których masz poczuć się zazdrosna, i dzięki temu podwyższa jeszcze bardziej swoją samoocenę, jednocześnie obniżając twoją,
  • słyszysz, że nikt nie pokocha cię tak jak on,
  • z czasem bombardowanie miłością zastępuje ogniem krytyki,
  • jego kariera jest wymówką, by nie uczestniczyć w wychowaniu rodziny,
  • zwierza się twoim bliskim, mówiąc, że to ty jesteś tą złą
  • czujesz się izolowana od rodziny i bliskich,
  • zaczynasz wątpić w swój zdrowy rozsądek,
  • czujesz, że przekroczył wszelkie granice twojej wytrzymałości.

Jeśli żyjesz w związku z narcyzem i postanowiłaś się z nim rozstać, nie wahaj się już dłużej! Przez lata pomogłyśmy rozwieść się setkom kobiet z problemami podobnymi do twoich. Wiemy, jaką strategię obrać, i mamy sprawdzony zespół specjalistów, który pomoże ci w skomplikowanym rozwodzie. Umów się na konsultację jeszcze dziś.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Kiedy po latach upokorzeń żony narcyzów decydują się w końcu na rozwód, w trakcie procesu są świadkami kolejnych prób manipulacji ze strony partnera, który nie tylko odgrywa rolę ofiary przed sądem, ale też gotów jest kłamać, byleby osiągnąć swój cel i upokorzyć małżonkę. To między innymi dlatego tak wiele kobiet, które doświadczyło życia u boku narcyza, tuż po rozwodzie decyduje się wrócić do  nazwiska panieńskiego. Zmiana nazwiska po rozwodzie jest symbolem uwolnienia się od przeszłości. Od prawomocnego wyroku rozwodowego masz 3 miesiące na podjęcie tej decyzji. Wraz z wyrokiem udajesz się do dowolnego urzędu stanu cywilnego i po prostu składasz wniosek o zmianę nazwiska.