Szczęśliwa mama po rozwodzie

W samolocie maskę tlenową najpierw zakładamy sobie, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Zadbanie o swoje szczęście to priorytet – nawet wtedy, kiedy wydaje się nam to trudne. Nie poddając się, nie tylko pokazujemy naszym dzieciom siłę, ale też budujemy w nich świadomość, że nie warto tkwić w tym, co nas osłabia.

Moment rozstania i podziału obowiązków rodzicielskich jest dla naszych dzieci dużym przeżyciem. Dlatego należy zadbać o możliwie najkrótszy i sprawny przebieg sprawy rozwodowej, nie zapominając przy tym o zapewnieniu dziecku należytej mu uwagi. Zazwyczaj wysłuchanie i zrozumienie jego emocji jest najlepszym wsparciem. Dobry psycholog pomoże ci przedyskutować z dzieckiem to, co trudne dla was obojga. Podpowie, jak dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wiarę, że wszystko zmierza ku lepszemu.

Jeżeli potrzebujesz opinii psychologicznej dla sądu, nie szukaj pomocy u przypadkowego specjalisty. Sprawdzony psycholog rodzinny po zapoznaniu się z waszą sytuacją wskaże możliwości rozwiązania obecnych problemów, będzie postępował z wyczuciem, a opinię przygotuje także na podstawie rozmów i obserwacji dziecka.

Przy rozstaniu rodziców pomocny okazuje się także mediator. Jeśli istnieje taka potrzeba, to właśnie on pomoże ustalić to, co nie zostanie uregulowane w sądzie, a jest niezbędne przy wychowywaniu dziecka przez rodziców, którzy nie są już razem.