Rozwód krok po kroku

Wraz z decyzją o rozwodzie pojawia się szereg wątpliwości – szczególnie, jeśli tworzyłaś toksyczną relację z typowym narcyzem, który na każdym kroku próbował ci udowodnić, że popełniasz błąd. Dlatego też proces rozwodowy z narcyzem wymaga przemyślanej strategii i działania. Pomożemy ci ją stworzyć i przeprowadzimy cię przez ten trudny czas krok po kroku. Pamiętaj, że konsekwentne postępowanie, emocjonalna powściągliwość i brak reakcji na próby prowokacji ze strony partnera będą w tym przypadku bardzo przydatne. Jednak, żeby tak się stało, musisz wiedzieć, czego oczekujesz. Czy decydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie, rozwód za porozumieniem stron, a może rozwód kościelny?

Wspólnie omówimy wszystkie rozważane przez ciebie opcje. W zależności od rodzaju rozwodu, nasz sprawdzony i dopasowany do twoich potrzeb prawnik pomoże ci w dalszym postępowaniu. Zanim jednak dojdzie do procesu, zadbamy o rozwód hipoteczny, czyli o podział majątku przed rozwodem. Możesz być pewna, że dobrze zabezpieczymy interes zarówno twój, jak i twoich dzieci. Już na pierwszym spotkaniu wstępnie określimy wysokośćalimentów na dzieci i wysokość alimentów na żonę. To szczególnie istotne w przypadku rozwodu ze wspomnianym narcyzem, którym kieruje chęcią zemsty. Nie musisz się jednak bać – zadbamy o twoje bezpieczeństwo finansowe.

Zanim złożysz pozew o rozwód:

  • znajdź prawnika, który zadba o twoje sprawy w sądzie,
  • zapewnij sobie spokój – uzyskasz go, jeśli wszystko będziesz miała zaplanowane i poukładane,
  • zadbaj o dom i dzieci, zrób porządki, wyrzuć zbędne rzeczy,
  • pielęgnuj swoje pasję – rób to, co cię uszczęśliwia i daje siłę do działania,
  • zadbaj o zdrowie,
  • odszukaj kontakty do dawnych przyjaciółek i odnów je,
  • spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi.

Decyzja o rozstaniu nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi wychowywanie dzieci. To normalne, że targają tobą silne emocje – stanowią one część procesu rozwodu. Jest jednak kilka kwestii, które pomogą ci w tej trudnej sytuacji:

Nie przechodź przez to wszystko sama

W takich chwilach przyda ci się każda pomoc, choćby rozmowa z przyjaciółmi i rodziną. Możesz też poszukać grupy wsparcia albo centrum rozwodowego, by móc wysłuchać historii innych osób, które przeszły przez podobne doświadczenia. Postaraj się przy tym nie rozmawiać o rozwodzie i towarzyszącym mu problemach z dziećmi, nawet jeżeli są już starsze – po co dodawać im stresu? Zadbaj o nie, często przytulaj, bo wyjątkowo w tym momencie czują potrzebę akceptacji i zapewniania ich o twojej miłości.

Stwórz hierarchię swoich decyzji

Niektóre z postanowień musisz wdrożyć natychmiast, inne mogą trochę poczekać. Decyzje, które należy podjąć od razu, to często znalezienie nowego mieszkania, szkoły dla dzieci albo nowej pracy. Z kolei zaczekać mogą kwestie o zmianie zawodu czy nawiązania nowej relacji.

Nie rezygnuj z codziennych przyzwyczajeń

Staraj się żyć jak dawniej, zwłaszcza po to, by zapewnić dzieci, że w tej kwestii nic się nie zmieniło. Jeżeli chodziłaś na basen czy jogę, rób tak dalej. Dbaj o formę i zdrowie, jedz regularne posiłki, porządnie się wysypiaj. W ciągu dnia zatrzymaj się na chwilę, by wziąć parę głębokich oddechów. Skoncentruj się też na myśleniu o przyszłości – na tym, jak będzie wyglądać wasze przyszłe życie. Włącz pozytywne myślenie.